Zlatý retrívr (Golden Retriever)
Základní charakteristika: Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, ale miluje i ostatní členy rodiny. Na člověka je silně fixován, proto nezájmem o něj velmi trpí. Pokud zůstává celý den sám, může dojít k poruchám chování. K cizím lidem se zlatý retrívr chová příjemně, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům.
Anglický název plemena: Golden Retriever
Krajina původu: Velká Británie
Doba vzniku: 19. Století.
Původní využití: Aportování zvěře.
Využití dnes: Společník, záchranářský a vodicí pes, canisterapie.
Průměrná délka života: 13 – 15 let.
Hmotnost: 27 – 36 kg.
Výška v kohoutku: Feny: 51 – 56 cm. Psi: 56 – 61 cm.
Plemeno: FCI VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi. Sekce 1 – Retrívři. S pracovní zkouškou.
Oficiální zkratka v ČR: GR
Číslo standardu: 111/ 29. 01. 1999 (Velká Británie)
Historie: O prapůvodu plemene koluje mnoho historek, ale jisté je, že původ všech plemen retrívra leží v Newfoundlandu. Zdejší psi byli vydatní pomocníci místním rybářům při lovu, kdy jim neúnavně pomáhali tahat lana lodí nebo vypadlé ryby ze sítí, a to i při velmi nepříznivém počasí. Proto britští námořníci přivezli několik těchto psů do Anglie. Čistokrevný chov tohoto plemene začíná v druhé polovině 19. století, kdy lord z Tweedmounthu zkřížil žlutosrstého wavy coated retrívra s fenou dnes již neexistujícího tweed water španěla. Z tohoto spojení vzešla čtyři štěňata. V následujících 20-ti letech byli tito psi kříženi nejen s dalšími Wavy-coated-retrívry a Tweed-water-španěly, ale také s irskými setry bladhoundy. Výsledkem byl otužilý, tvrdě pracující lovecký pes, který byl ochoten jít v jakémkoli počasí do vody pro zastřelenou zvěř. Jako plemeno byl zlatý retrívr uznán v roce 1913. V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981 a spolu s labradorským retrieverem patří k nejrozšířenějším formám retrieverů v ČR.
Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.
Celkový vzhled: Zlatý retrívr je velký, statný pes symetrické postavy, vyrovnaného pohybu a laskavého výrazu. Hlavu a lebku má přirozeně vyváženou. Stop je dobře definovaný. Čenich je silný, široký a má nejlépe černý. Oči má tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavými očními linkami. Uši má střední velikosti, posazené přibližně do úrovně očí. Hruď i žebra má hluboké. Nohy má rovné, silné a svalnaté. Tlapky okrouhlé a jakoby kočičí. A ocas je dlouhý a je nesen v jedné linii se hřbetem.
Srst a barva srsti: Srst je hladká nebo mírně zvlněná, přiléhající s hustou nepromokavou podsadou. Na hrudi, zadních stranách končetin a na spodní straně ocasu vytváří bohaté prapory. Zbarvení srsti je v jakémkoli odstínu zlaté nebo krémové, nepřípustné je červené nebo mahagonové zbarvení srsti. Bílá barva je přípustná pouze v malé míře na hrudi. S přibývajícím věkem psa se může srst stávat světlejší. Také štěňata jsou světlejší, než budou v dospělosti. Podle uší štěněte je možné poznat, jak budou zbarvený v dospělosti.
Péče: Srst zlatého retrívra je třeba alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občas zastřihávat mezi prsty na tlapkách. Kartáč by měl mít kovové hroty zakončené kuličkami nebo kartáčem z pravých štětin. Nezapomínejte mu také kontrolovat uši a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou mimořádnou péči.
Povaha: Tento pes je dobře znám svou vyrovnanou, mírnou, přátelskou, uvolněnou, avšak odpovědnou povahou. Díky jeho značné inteligenci je poslušný, dobře ovladatelný a snadno cvičitelný pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Představuje ideální spojení sportovního a rodinného psa vhodného k dětem.
Vztah k dětem: Pro svou absolutně neagresivní, mimořádně přátelskou a trpělivou povahu je zlatý retrívr považován za jedno z nejvhodnějších plemen k dětem.
Výchova: Zlatý retrívr se vychovává poměrně snadno, protože je toto plemeno velice učenlivé. Velmi rychle a snadno zvládá výcvik poslušnosti. Pro jeho velmi citlivou povahu by nemělo používat při výcviku žádné násilí. Výcvik však musí být proveden důsledně s odměňováním pejska, pokud se mu povede nějaký kousek dle vašeho přání. Zlatého retrívra třeba každodenně cvičit, začít třeba od 14 týdnů.
Držení: Ustájení v kotci je pro zlatého retrívra krajně nevhodné, protože jeho citlivá povaha trpí nedostatkem kontaktu s rodinou a poruchy povahy jsou v tomto případě nevyhnutelné. Pes by měl bydlet s vámi v domě, kde by měl mít k dispozici vlastní, dostatečně velký pelíšek. Ten by měl být v bytě umístěn tak, aby v něm pes mohl nerušeně odpočívat, ale zároveň sledovat dění v rodině.
Pracovní využití: Záchranářští, lovečtí, slepečtí, asistenční psi pomáhající invalidním lidem, hledači výbušnin a drog.
Hlídací využití: Není vhodný jako hlídač – schází mu kousavost.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Zlatý retrívr potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek. Svou aktivitou jsou předurčeni pro spoustu činností. Obzvláště milují, pokud jim při tom házíte předměty či si s ním zahrajete na schovávanou. Protože tento pes miluje vodu, měl by chovatel dbát na jeho základní potřebu a jeho vášeň uspokojit.
Kynologie: Agility, aportování, flyball, dog trekking, coursing.
Nejčastější nemoci: Alergické reakce kůže, oční problémy.
Zvláštnosti plemene: Tento krásný, věrný, oddaný a spolehlivý pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován. Stále jsou bráni na lov jako přinašeči, protože jsou ochotni najít mrtvou nebo raněnou zvěř a nesníst ji. Zlatí retrívři patří medy největších jedlíků psího světa. Patří mezi nejméně štěkavá plemena a nezapáchá jim z úst.
Příprava na výstavu: Nejen, že je třeba naučit psa stát ve výstavním postoji, ale i úprava srsti by se měla stát součástí přípravy. Střih by se měl provést přibližně 2 týdny před výstavou, aby se srst scelila. V této době by se měl pes i okoupat, aby se srst stačila dostat do její přirozené podoby.
Rady a doporučení: Pokud jste velmi zaměstnaný člověk se sklonem k tvrdému drilu, prosím, nekupujte si toto plemeno, pes bude nešťastný a bude trpět vaší nepřítomností.
Výživa štěněte: Malí pejsci velice rychle rostou, a proto jejich nároky na kvalitní stravu jsou značné. Pokud štěně nedostane kvalitní krmivo, hrozí mu nejrůznější zdravotní komplikace.
Výživa dospělého psa: Pokud je váš pes pracovně vytížený, potřebuje krmivo se zvýšenou energetickou dávkou, aby byl stále v kondici a zdravý. Domácím mazlíčkem však stačí strava energeticky lehčí, jinak by mohly mít sklon k obezitě.
Výživa starého psa: : V pokročilém věku by měl pes přejít na speciální stravu pro seniory, obohacenou o minerály a vitamíny.