Přesto, že psi patří mezi masožravce, řada psů může dobře prospívat i při vegetariánské stravě. Na trhu již existuje několik vegetariánských krmiv pro domácí zvířata, která jsou doplněna výživnými látkami nenacházejícími se v rostlinách. Vašemu pejskovi se může dařit velice dobře i s některým z takových krmiv nebo i s vyváženou domácí vegetariánskou stravou. Měli byste ale svého psa pečlivě sledovat, zda se u něj neobjevují matná srst, lupy, nedostatek energie, průjem nebo jiné příznaky. Může to ale trvat měsíce nebo i roky, než se nějaké příznaky projeví.
Měl by být pes krmen vegetariánskou stravou?
Nejdříve musíte zvážit, co konkrétně obsahuje vegetariánská strava. Odpovědí na tuto otázku je obilí a zelenina. A zde může nastat problém. U vegetariánských psích potravin se běžně používají tři typy zrní – sója, pšenice a kukuřice. Ale pozor, to jsou potraviny, které mohou způsobovat psům alergie. Zrna mají unikátní složení tuku, který má vysoký obsah omega-6 tuků a nízký obsah omega-3 tuků. Psí mozek se podobá tomu lidskému v tom, že ho více ovlivňují omega-3 tuky než omega-6. Když mozek u psa není v rovnováze, nefunguje optimálně. Snadno se tedy může stát že pes začne mít potíže s koncentrací a soustředěním.
Tato myšlenka o vegetariánském krmení psů vznikla v Evropě, protože v mnoha zemích na světě, hlavně v Indii a Maroku jsou psi vychováváni ve velkém s čistě vegetariánskou stravou. To je ale motivováno náboženskými, ekonomickými a dalšími aspekty. V přírodě jsou ale zákony dané a strava je jedním z nich. Psi potřebují maso k přežití.
Stále zůstává otázka – Vegetariánství Ano, či Ne?
Během posledních let došlo v západních zemích k rozmachu vegetariánského stravování a nyní tento trend našel cestu také v krmivech pro domácí zvířata. Bylo prokázáno, že se pejsci i ostatní domácí zvířata vyvíjejí stejně dobře, pokud jsou denně krmeni levným vegetariánským krmením pro psy.
Jenže velké množství bílkovin a nedostatek aminokyselin nepodporují delší život psa. Při krmení pejska dietním krmivem, které je především založené na obilí a zelenině, se může zdát, že se mu daří krátkodobě lépe, ale z dlouhodobého hlediska je tomu přesně naopak. Je to z důvodu složení obilovin, to jsou především sacharidy a trochu bílkovin a menší množství tuku. V průměru obsahuje obilí ve 100 gramech asi 15 g sacharidů, 2 g bílkovin a přibližně 0,5 g tuku.Tento proces může trvat roky, ale je nezvratný. Přestože psi jsou schopni jíst obiloviny a vstřebávat některé živiny z obilí, není to jejich správné krmivo. Určitě byste měli alespoň občas pejskovi masíčko dopřát. V dřívějších dobách psi nikdy neputovali do kukuřičného pole, aby si uloupili kukuřičný klas. V přírodě psi vždy jedli maso a přežili tak po tisíciletí.
Pes by měl mít i přísun živin, které jsou zahrnuty pouze v mase. Ty by měl majitel svému čtyřnohému kamarádovi zvlášť dodávat, pokud z něj chce mít vegetariána. Kvalitní krmení pro psa by mělo mít dostatek bílkovin a vápníku, ale toto není v běžném vegetariánském krmení dostatečně obsaženo.
Měli by být tedy psi krmeni vegetariánskou stravou? To je hodně složitá otázka. Je to jen a jen na vás a vašem rozhodnutí. Doufám že se rozhodnete správně a vašemu čtyřnohému příteli se bude dařit dobře.
Zdroj: hafici.cz