Anglický chrt (Greyhound)
Základní charakteristika: Klidný a vznešený pes důstojného vzezření i chování. Doma tichý, spíše nenápadný, venku při pohybu nesmírně rychlý, s obrovskou chutí pronásledovat všechno, co se pohybuje.
Anglický název plemena: Greyhound.
Krajina původu: Anglie.
Doba vzniku: 18. Století.
Původní využití: Závodní pes, lovecký pes na vysokou i drobnou zvěř lovící na viděnou, byl specialistou pro lov zajíců, králíků, výjimečně třeba i lišek.
Využití dnes: Společník.
Průměrná délka života: 12 – 14 let.
Hmotnost: Kolem 30 kg.
Výška v kohoutku: Feny: 68 – 71 cm. Psi: 71 – 76 cm.
Plemeno: FCI X. – Chrti. Sekce 3 – Chrti. Bez pracovní zkoušky.
Oficiální zkratka v ČR: G
Číslo standardu: 158/ 03. 06. 1998 (Velká Británie)
Historie: Psi velmi podobni dnešním chrtům byli známi již před pěti tisíci lety v oblasti severní Afriky – starověkého Egypta. Tento typ psa, který se vyvinul v izolaci pouštní krajiny, bez míšení s jinými plemeny, se totiž od starověku téměř nezměnil. Na Britské ostrovy přišli chrti s keltskými kmeny, na kontinentu se již tehdy vyskytovali chrti podobní dnešnímu Polskému chrtovi. V Británii podobně jako jinde ve světě bylo držení chrtích smeček výsadou šlechty, byli používáni jak pro lov malé zvěře, tak pro lov vysoké. Tomu odpovídal i různorodý zjev chrtů na britských ostrovech a množství různých pojmenování. Greyhoundi byli šlechtěni jako výkonní lovečtí psi a v minulosti byly velmi populární sportovní štvanice, na kterých psi měřili své síly a rozhodčí srovnával dovednosti, bystrost, rychlost a obratnost jednotlivých psů. Greyhound tedy nebyl prvoplánově šlechtěn jako dostihový pes, ale jako pes lovecký. Koncem 19. století se v Británii začaly pořádat výstavy psů a postupně se oddělila linie, která byla šlechtěna pro lov a sport od výstavní linie greyhoundů. Dnes obě linie existují i u nás, ale nikdy se nekříží. Udržují se tak prakticky dvě plemena, která se v amatérských evropských chovech zapisují do jedné plemenné knihy. Greyhoundi jsou drženi jako psi společenští, výstavní a pro amatérské dostihy (které jsou pořádány hlavně pro radost psů, nikoli pro zisk a sázky), popularitu si v Evropě získává i tzv. coursing – terénní dostih, který imituje přirozený lov zajíce v přírodě pomocí igelitové návnady. Coursingu se účastní zejména jedinci z výstavních linií.
Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.
Celkový vzhled: Anglický chrt je elegantní a nápadně štíhlý pes, pevné konstituce, ušlechtilých proporcí i linie. Oči jsou oválné, s klidným výrazem, přednost mají tmavé. Uši má malé, jemné, ve tvaru plátků růže, s krátkou a měkkou srstí. Krk je dlouhý, klenutý a svalnatý. Hruď je hluboká a mohutná. Hřbet protáhlý, široký a rovný. Dlouhé a rovné přední končetiny mají pevné kosti. Ocas je dlouhý, šavlovitě zahnutý, nízko nasazený, u kořene silný, postupně se zužuje.
Srst a barva srsti: Srst je krátká a velmi přiléhavá. Zbarvení: černé, bílé, červené, modré, plavé, červeno-žluté s žíháním (ne však v kombinaci s bílou), jednobarevné nebo v jakékoliv kombinaci.
Péče: Greyhounda postačí občas ošetřit jemným kartáčem. Pravidelně kontrolujte uši a drápky udržujte krátké.
Povaha: Tomuto psovi je vrozeno pronásledovat rychle se pohybující objekty, a proto není vhodným společníkem do domácnosti pro vlastníky jedné či více koček. Greyhoundi mají jen zřídkakdy problémy s ostatními psy a jsou zpravidla velmi milí k dětem. K cizím lidem se chovají zdrženlivě. Tento pes není uštěkaný a je velmi oddaný svému pánovi. Toto velmi zdravé plemeno se dožívá poměrně vysokého věku.
Vztah k dětem: Je přítulný, laskavý, mazlivý a perfektně se hodí k dětem, které miluje.
Výchova: Ve srovnání s ostatními chrty se greyhound dá poměrně snadno vychovat. Je schopen naučit se téměř všechny povely a také dobře poslouchá, pokud ovšem zrovna nepozoruje kořist. Pak bude zcela hluchý k vašemu volání.
Držení: Doporučujeme ho chovat v interiéru. Postarejte se o to, aby místo na spaní bylo suché a bez průvanu.
Pracovní využití: Greyhound nemá dnes žádné pracovní využití. Byl a stále je v hojné míře využíván pro chrtí dostihy, ale rovněž je to efektní výstavní pes.
Hlídací využití: Není vhodný ke hlídání.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Toto plemeno chce a může běhat na dlouhé vzdálenosti. Zvažte možnost chodit se svým chrtem do spolku pro chrty, kde se může využít na závodní dráze. Běh vedle kola je vhodnou alternativou pro usměrnění jeho energie. Pánevní končetiny dosahují daleko pod tělo a zajišťují tak velkou hnací sílu za pohybu.
Kynologie: Je snad nejrychlejším psem, takže je pro něj velmi vhodné využití v psích dostizích a coursingu.
Nejčastější nemoci: Značné fyzické nároky kladené na chrty při závodění zvyšují riziko poranění svalů i kostí, u stárnoucích chrtů se častěji objevují problémy metabolické a opotřebení kloubů, také jsou náchylní na chronický povrchový zánět rohovky.
Zvláštnosti plemene: Při běhu může vyvinout rychlost až 60 km/hod. Možná záměna se vzácnými evropskými chrty (maďarský, polský, španělský chrt), které jsou menší, méně ušlechtilé a pomaleji. I běžnější vipet je dost podobný, avšak o polovinu menší.
Příprava na výstavu: Výstavní drezura a předvedení v kruhu je v Čechách iv ostatních zemích FCI stejná jako u většiny loveckých plemen. Vystavuje se na výstavním vodítku loveckých plemen. Při předvádění psa stojí handler po boku psa (z pohledu rozhodčího za psem), případně před psem. Vodítko má vyzvednuty tak, aby pes držel hlavu vzpřímenou. Není vhodné motivovat dospělého psa v kruhu pamlskem.
Rady a doporučení: Každý, kdo si chce opatřit greyhounda, měl by mu umožnit vyžití na dostihové dráze. Jiným způsobem lze těžko vyhovět jeho pohybovým nárokům, zvláště když je pouze málokdy možné pustit ho z vodítka. Běh vedle kola je vhodnou alternativou pro usměrnění jeho energie.
Výživa štěněte: Štěněti a mladému rostoucímu psu je nutné zajistit stravu, která kromě důležitých základních živin obsahuje také vitamíny a minerální látky. Všechny tyto požadavky splní některé z kompletních suchých krmiv garantovaných výrobců, které se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách. K těmto krmivům již není nutné přidávat další doplňky.
Výživa dospělého psa: Pokud chcete u psa v aktivním věku udržovat dobrý zdravotní stav, vynikající fyzickou kondici a krásnou srst, musíte vybrat kvalitní krmivo. V specializovaných prodejnách jsou k dostání krmiva, které uspokojí potřeby vašeho pohybově aktivního psa zvýšeným příjmem energie.
Výživa starého psa: Pes, který již dosáhl vyššího věku, se méně pohybuje a více spí. V tomto období je dobré postupně přejít na odlehčenou stravu pro psy seniory, která nezatěžuje organismus psa, je lehce stravitelná a dodá veškeré živiny, které pes potřebuje. I takováto krmiva jsou v podobě kompletních suchých krmných směsí k dostání ve specializovaných prodejnách.