Anglický buldok (English Bulldog)
Základní charakteristika: Šlechtěním se podařilo bojovníka změnit v kamarádské, mírumilovné až apatické zvíře. Anglický buldok je přátelský, trochu tvrdohlavý pes, který si vytváří velmi silné pouto se svým pánem. Je vhodný k dětem, které miluje. Navzdory svému zevnějšku umí být energický a temperamentní, nadšený při činnosti, ale klidný doma, odvážný, nikoli však agresivní. Je to přirozený hlídač a ochránce. Na cizí psy reaguje mírně, a když se musí bránit, dělá to neústupně, ale šetrně. Nesnáší chov ve venkovních kotcích. Potřebuje být doma a cítit přátelskou atmosféru. Když má radost, vydává poněkud nemocně znějící chrčení a funění.
Anglický název plemena: English Bulldog
Krajina původu: Anglie
Doba vzniku: 13. století.
Původní využití: Zápasy s býky a medvědy.
Využití dnes: Společník.
Průměrná délka života: 9 – 11 let.
Hmotnost: 22 – 25 kg.
Výška v kohoutku: Feny i psi: 36 – 45 cm.
Plemeno: FCI II. – Pinčové a knírači, molossoidní. Skupina 2 – Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi. Sekce 2.1 – Dogovití molossové. Bez zkoušky z výkonu.
Oficiální zkratka v ČR: AB
Číslo standardu: 149 / 16. 04. 2004 (Velká Britanie)
Historie: Dogovitý pes, jehož předkové se v Anglii vyskytovali již ve středověku. Ve 14. – 16. století byli používáni především k zápasům s býky, později také ke psím zápasům. Ty byly roku 1835 zakázány a buldok téměř vyhynul. Chov byl znovu obnoven v 2. polovině 19. století, roku 1876 byl vydán standard, který byl upraven roku 1909 a platí dodnes. Anglický buldok se stal v Anglii národním plemenem, několik jich vlastnil i Winston Churchill. Po dlouhá léta byl jeho export zakázán, takže u nás zdomácněl až v 80. letech 20. století.
Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.
Celkový vzhled: Anglický buldok je kompaktně stavěný středně velký pes, který upoutává pozornost svou masivní a v poměru k tělu velkou hlavou. Jeho těžký podsaditý trup se statnými končetinami mu propůjčuje pozoruhodný vzhled. Obvod hlavy před ušima zhruba odpovídá kohoutkové výšce psa. Charakteristickým znakem plemene jsou vrásky tvořené volnou kůží na hlavě. Měly by být výrazné, ne však příliš hluboké, ani by neměly zakrývat obličej psa. Krk je spíše krátký a silný. Tlama je krátká, široká a směřuje vzhůru. Nos a nozdry by měly být co největší a černě zbarvené. Široké, visící a hluboké pysky plně překrývají dolní čelist po stranách. Čelist je mohutná a hranatá. Oči jsou při pohledu zepředu široce posazené a uložené hluboko pod horním okrajem lebky. Jsou kulaté, středně veliké a téměř černé. Uši jsou malé, tenké, leží na stejné úrovni s horním okrajem lebky. Měly by být co nejdále od očí. Hřbet je krátký a silný, přechází v hluboko nasazený ocas, který je u kořene rovný, pak zahnutý směrem dolů. Plece jsou široké a svalnaté, hrudní koš je prostorný, kulatý a hluboký. Končetiny jsou silné, robustní, dobře vyvinuté. Pánevní končetiny jsou delší než končetiny hrudní.
Srst a barva srsti: Srst je krátká, jsou přípustná všechna zabarvení kromě játrové, černé, černé s pálením a bílé s černými odznaky, tyto barvy jsou nepřípustné.
Péče: Péči o srst tohoto psa se stačí věnovat pět minut denně. Hřeben z přírodních vláken nebo rukavice účinně odstraní odumřelé a uvolněnou srst. Česáním také stimuluje přirozené promašťování srsti a dodává jí lesk a zdravý vzhled. Zvukovod psa udržujte v čistotě a drápky krátké. Věnujte také zvýšenou péči jeho vráskám na obličeji. V záhybech mohou být nečistoty, a způsobit tak zánět. Proto psovi denně čistěte obličej hadříkem, namočeným v teplé vodě. Okolí očí můžete otírat tamponem, navlhčeným borovou vodou.
Povaha: Kontakt s ostatními psy a domácími zvířaty je většinou dobrý, navíc jsou i prima kamarádi pro děti, protože jsou velmi tolerantní a mají velký smysl pro humor. Někteří jsou vynikající hlídači, jiní se zase snaží být s každým zadobře.
Vztah k dětem: Buldok vyniká velkou láskou k dětem. Rád se s nimi hraje, a dovede odhadnout, jak se má chovat k malému dítěti ik dítěti odrostlejšímu. Není jej však pokládat za hračku pro dítě. Dětské hry mohou být divoké, a pokud se při nich rozdivočí i pes, může dojít v zánětu hry, bez zlého úmyslu, k nějaké nepříjemnosti. Proto při hrách malých dětí s tímto psem by měl vždy dohlížet dospělý člověk.
Výchova: Výchova tohoto plemene není většinou těžká. Anglický buldok je velmi citlivý na Váš hlas a náladu a často postačí přátelská a zároveň rozhodná žádost. Nikdy nebuďte na tyto psy příliš tvrdí, ale nenechte sebou mávat. Chovejte se vždy důsledně a srozumitelně.
Držení: Buldok je pes, který je vhodný i do menšího bytu. Rozhodně se nehodí do kotce. V bytě mu připravte místo na suchém a teplém místě, nejlépe v místnosti, kde se nejvíce zdržujete. K chovu tohoto psa se výborně hodí klec. Naučte ho v kleci přebývat již od malička, a zajistíte tak bezpečí jak štěněti, tak i vašemu bytu. Klec se však pro psa nesmí stát vězením, ale bezpečným a útulným domečkem.
Hlídací využití: Jak hlídač je buldok neocenitelný. Dokáže velmi tvrdohlavě bránit majetek, který mu byl k hlídání svěřen. Už svým vzhledem a pohledem si dokáže sjednat respekt.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Anglický buldok není pes, se kterým byste museli na dlouhé procházky. Bude úplně spokojený se třemi krátkými za den. Potom jsou nejraději doma nebo na zahradě, hlavně poblíž rodiny. Tato vlastnost z nich dělá ideální psy pro lidi méně sportovně založené. Mladí buldoci mají sklon běhat a hrát si. Postarejte se tedy o to, aby měl Váš pes dostatek klidu a rozfázovaný pohyb, aby mohl všechnu svoji energii věnovat na tvorbu zdravých svalů, šlach a kostí. Anglický buldok leží nejraději na suchém místě, kde netáhne a rozhodně nepatří do boudy. Nesnášejí příliš dobře horko, postarejte se tedy o to, aby měl Váš pes místečko, kde se může za horkých dnů schovat.
Kynologie: Toto plemeno není příliš vhodné pro sportovní aktivity.
Nejčastější nemoci: Kožní problémy, dysplazie kyčelního kloubu, problémy s dýcháním.
Zvláštnosti plemene: Obtížný a velmi nákladný je u tohoto plemene chov. Bohužel dochází k poměrně častým ztrátám fen i štěňat, protože feny mají úzkou pánev a štěňata široké hlavičky. Do dvou měsíců věku jsou štěňata také velmi choulostivé a v tomto věku dochází často k jejich úhynu. Při porodu by měl být vždy přítomen odborník.
Příprava na výstavu: O tom, zda budete v budoucnu svého psa vystavovat, či nikoli byste měli být rozhodnuti ještě předtím, než si ho zakoupíte. Zkušený a seriózní chovatel je schopen vybrat vám štěně s dobrými výstavními předpoklady. Pokud jste v tomto směru začátečník, doporučujeme navštívit několik výstav bez psa, jako pozorovatel. Sledujte pozorně, co se děje v kruhu a čerpejte zkušenosti. Na výstavě je pes hodnocen v pohybu i v klidu. Je třeba naučit jej chůzi a běhu u nohy s vodítkem, pes musí být vámi výborně ovladatelný. Naučte jej také výstavnímu postoji, začněte již od štěněte, vyžaduje to hodně trpělivosti. Pes si také musí zvyknout na doteky cizí osoby, neboť rozhodčí kontroluje také stav chrupu. Ne jen krásný vzhled, ale také výborné chování je předpokladem pro dobré umístění vašeho psa na výstavě. Pamatujte, že svého psa musíte mít během posuzování stále pod kontrolou.
Rady a doporučení: Buldok není psem pro každého. Je velmi nevhodný pro nervózní a výbušné lidi. Je velmi citlivý a vyhovuje mu klidný domov. Vzhledem ke zkrácenému nosu jsou buldoci velmi citliví na horko a přehřátí. Proto se musí hlavně v mládí poněkud krotit při dovádění.
Výživa štěněte: V prvním roce života roste štěně nejrychleji, proto je výběr vysoce kvalitního krmiva velmi důležitý. Štěně buldoka by mělo do osmi týdnů věku být krmena třikrát denně, od osmi týdnů stačí krmení dvakrát denně. Kvalitní suché kompletní krmivo pro štěňata by se mělo podávat do osmnácti měsíců věku. Krmení by mělo být vyvážené tak, aby nevyžadovalo další dodatky vitamínů, minerálů a bílkovin.
Výživa dospělého psa: Pro dospělého psa, tedy od věku osmnácti měsíců, vyberte takové krmivo, které nejlépe odpovídá jeho potřebám. Pohybově aktivní pes může mít jiné požadavky než pes, který nemá pohybu příliš.
Výživa starého psa: Starším psům se mění metabolismus, pes více spí a méně se pohybuje. Tyto změny by se měly odrazit také ve složení potravy. Při přijímání potravy pro aktivního dospělého psa může váš stárnoucí přítel přibírat na váze. Vyberte proto krmivo vhodné pro psa pokročilého věku, a podávejte mu jej častěji, v menších dávkách, které se lépe tráví. Každému psovi vyhovuje něco jiného, proto pečlivě sledujte jeho zdravotní stav a přizpůsobte mu i složení jeho stravy.