Americký stafordšírský teriér (American Staffordshire Terrier)
Základní charakteristika: Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, je to pes vhodný k dětem i do bytu. Je to typický ochranitel a obranář. Přestože je příslovečně odvážný, pokud je správně vychován, není nikdy agresivní. Pokud však byl vychován nedůsledně, může být agresivní vůči jiným psům a nedůvěřivý k cizím lidem. Přeci jen jsou v jeho krvi geny zápasníků. Někdy je poněkud tvrdohlavý, a proto vyžaduje opravdu disciplínu. Je velmi pohyblivý a čilý a neobyčejně zvídavý ke svému okolí. Je to dobrý krysař, ale i osobní strážce. Ve vypjatých situacích se umí rychle a správně rozhodnout, jinak je ale klidný a mírný.
Anglický název plemena: American Staffordshire Terrier
Krajina původu: USA
Doba vzniku: 19. století.
Původní využití: Štvaní býků, zápasy se psy.
Využití dnes: Služební pes, společník.
Průměrná délka života: Kolem 12 let.
Hmotnost: 18 – 23 kg.
Výška v kohoutku: Feny: 43,2 – 45,7 cm. Psi: 45,7 – 48,7 cm.
Plemeno: Skupina FCI III. – Teriéři. Sekce 3 – psi typu bulteriéra. Bez pracovní zkoušky.
Oficiální zkratka v ČR: AST
Číslo standardu: 286 / 13.04.1995 (Velká Británie)
Historie: Podobně jako bulteriér má svůj původ ve Velké Británii, kde vznikl křížením buldoků se staroanglickými teriéry s cílem získat co nejvýkonnějšího psa pro zvířecí zápasy. Mnozí z těchto psů se dostali do USA, kde byli zápasy rovněž velmi oblíbené. Vlivem reproduktivní izolace zde z větších zvířat vznikl americký stafordšírský teriér, zatímco z těch menších bostonský teriér. K oficiálnímu odlišení od stafordšírského bulteriéra z Anglie došlo až v 70. letech tohoto století.
Typy: Americký stafordšírský teriér se nevyskytuje v žádných dalších varietách.
Celkový vzhled: Americký stafordšírský teriér a americký pitbulteriér jsou psi svalnatí, středního vzrůstu. Fyzicky jsou stavěni k pevnému sevření čelistí, k výpadům a uhýbání v ringu. Hlava je klínovitá s širokou lebkou, zřetelnými lícemi a kulatou, silnou tlamou. Oči má tmavé, kulaté, posazené široko od sebe, bez růžových víček. Jejich pohled je pronikavý a zdá se, jakoby uměl nahlížet hluboko do lidí. Uši jsou krátké polo- nebo zcela vztyčené, dnes již nekupírované. Silný krk a mohutné svalnaté plece přecházejí v krátký hřbet, mírně se svažující k zádi. Žebra jsou dobře klenutá, ocas je krátký, nízko posazený, kuželovitě se zužující a dnes již také nekupírovaný. Končetiny jsou silné, dobře osvalené se středně velkými tlapami.
Srst a barva srsti: Srst je krátká, tuhá a lesklá. Připouštějí se všechny barvy včetně kombinací, velmi častá je žíhaná s bílými znaky. Oči a nosní houba jsou zbarvené různě, podle základní barvy srsti.
Péče: Péče o srst je jednoduchá – odumřelé a uvolněné chlupy odstraňte gumovým kartáčem. Koupání není nutné příliš často, přitom je vždy nutné použít kvalitní šampon, určený speciálně pro psy. V době mezi koupáním postačí psa otřít od prachu vlhkým hadříkem. Již v mládí je třeba naučit psa, aby si nechal prohlédnout uši, které se musí udržovat v čistotě, a drápky, které musí být krátké.
Povaha: Pes tohoto plemena se dobře hodí do rodiny, pokud je vůči němu důsledná a umí dobře vycházet se silným a bouřlivým psem. K dětem jsou milí. Bude chránit Váš dům a ostatní domácí mazlíčky bude akceptovat, pokud si na ně v mládí zvykl. Někteří jsou poněkud bojovní vůči ostatním psům.
Vztah k dětem: Americký stafordšírský teriér se k dětem chová většinou mile a kamarádsky, při styku s malými dětmi je však nutný dohled. Děti by jej měly respektovat, nerušit a neškádlit psa při odpočinku.
Výchova: Toto plemeno není příliš vhodné pro lidi, kteří nemají žádné zkušenosti se psy. Jeho výchova vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti. Americký stafordšírský teriér mívá sklon k agresivitě, někdy může reagovat i na malé podněty útokem, pokud je vydrážděn, zaútočí velmi tvrdě. Při jeho výchově je proto nutné tento sklon k agresivnímu chování tlumit a potlačovat, což vyžaduje velkou dávku trpělivosti, protože je to pes velmi silný a bouřlivý. Při správné výchově se může mnohému naučit, a stává se psem přítulným a poslušným.
Držení: Toto plemeno je vhodné chovat v bytě, kde je mu umožněn neustálý kontakt s jeho pánem. Protože je to pes velmi aktivní, doporučuje se po dobu nepřítomnosti pana nebo v noci držet jej v kleci, protože by mohl z nudy poškodit zařízení bytu. Pokud je celoročně umístěn venku v kotci, potřebuje zateplenou, nejlépe mírně vyhřívanou boudu, protože poměrně špatně snáší umístění v chladných prostorech.
Pracovní využití: Americký stafordšírský teriér není klasickým služebním plemenem. Vyhovují mu krátké, silové výkony. Je proto vynikající při ochraně majetku, zadržení útočníka a uplatní se i při vyhledávání drog. Je výborný obranář.
Hlídací využití: Dobře vychovaný pes je velmi dobrým hlídačem a ochráncem majetku.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Tento teriér potřebuje hodně pohybu, ideální je běh vedle kola, aport a hry s míčem.
Kynologie: Agility, aportování, duatlon, frisbee, Mondioring, triatlon, výskok a vis na měchu, weight pooling tom.
Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu, kožní onemocnění, onemocnění ledvin a močových cest, hypersenzitivní reakce na krmivo a atopie, katarakty, entropium, rozštěpy patra a pysku.
Zvláštnosti plemene: Každý, kdo uvažuje o koupi amerického stafordšírského teriéra, by si měl rozmyslet, zda je schopen se o tohoto psa postarat po celý jeho život, protože jeho povaha nedovoluje přemístění dospělého psa k cizí osobě. V tomto případě by mohly nastat velké problémy. Ty mohou nastat i tehdy, pokud majitel psa dlouhodobě onemocní nebo odcestuje, a zbytek rodiny nebyl smířený s přítomností psa a nepodílel se na jeho výchově. Toto je nutné si uvědomit ještě před pořízením psa, a konzultovat koupi se všemi členy rodiny.
Příprava na výstavu: Pokud předpokládáte, že s vaším stafordšírským teriérem budete v budoucnu chodit na výstavy, je nutné již od mládí učit psa stát ve výstavním postoji a předem také nacvičit pohyb ve výstavním kruhu. Velmi důležité je, aby pes nedělal problémy při kontrole skusu. Pes na výstavě by měl celkově být ve vrcholné kondici, případný zubní kámen by měl být odstraněn ještě před výstavou, čisté uši a krátké drápky by měly být samozřejmostí.
Rady a doporučení: Tento teriér není vhodný pro lidi, kteří nemají zkušenosti se psy, protože vyžaduje pevnou a jasnou výchovu bez kompromisů, zároveň ale nesnáší křik, bití a nevyrovnanost. Cvičitel musí působit klidnou, sebejistou autoritou.
Výživa štěněte: Štěně AST má velké nároky na kvalitu potravy. Pro dobrý vývoj kostí a svalů potřebuje velké množství bílkovin a minerálů. Asi v 7. měsíci života lze ubrat z potravy bílkovin a přidat energetické složky se zachováním vysokého množství minerálů.
Výživa dospělého psa: V dospělosti již neovlivníme stravou vývoj kostry, proto psa krmíme podle jeho potřeby. Pracovně vytížený pes potřebuje vysoce energetickou stravu ve větším množství.
Výživa starého psa: Pes, který již dosáhl vyššího věku, se méně pohybuje a více spí. V tomto období je dobré postupně přejít na odlehčenou stravu pro psy seniory, která nezatěžuje organismus psa, je lehce stravitelná a dodá veškeré živiny, které pes potřebuje. I takováto krmiva jsou v podobě kompletních suchých krmných směsí k dostání ve specializovaných prodejnách.