Jack Russelův Teriér (Jack Russell Terrier)
Základní charakteristika: Velmi temperamentní, inteligentní, bystrý, přátelský, se smyslem pro humor, zvědavý, aktivní, neohrožený, vytrvalý, houževnatý a neúnavný pes. Někdy působí dojmem neřízené střely.
Anglický název plemena: Jack Russell Terrier
Krajina původu: Velká Británie
Doba vzniku: 19. Století.
Původní využití: Pes vyšlechtěný pro hon na lišku, lovecký pes.
Využití dnes: Společník, sportovní partner.
Průměrná délka života: 15 let
Hmotnost: 5 – 6 kg.
Výška v kohoutku: 25 – 30 cm.
Plemeno: FCI III. – Teriéři. Sekce 2 – Malí teriéři.
Oficiální zkratka v ČR: JRT
Číslo standardu: 345 (Velká Británie)
Historie: Plemeno Jack Russell teriér získalo svůj název podle jména reverenda John (Jack) Russella, který položil základy jeho chovu. Pravděpodobně v roce 1818 si obstaral fenu teriéra jménem Trump. Trump pravděpodobně vypadala jako foxteriér, s výškou kolem 36 cm. Předpokládá se, že jí srst byla hustá a hrubá, bílé barvy se žlutými znaky a stala se zakladatelkou chovu Jack Russell teriérů. V chovu se Jack Russell zaměřil na lovecké využití, nikoli však na exteriér psa, z této oblasti trval pouze na tom, aby psi měli základní bílou barvu. Které plemena byly přesně zkřížené, nevíme, ale mluví se o greyhoundovi pro získání jemnější srsti, bíglů kvůli uším a buldoků, který měl plemeni dodat odvahu. Až do roku 1990, kdy bylo plemeno oficiálně uznáno Kennel Clubem a FCI však nelze hovořit o čistokrevném chovu.
Typy: Toto plemeno se vyskytuje ve třech variantách srsti: hladká, drsná a hrubá (tzv. broken).
Celkový vzhled: Jack Russell teriér je pes obdélníkového rámce s pevnou kostrou a dobrým osvalením. Má plochou lebku pozvolna se zužující směrem k silným čelistem se zřetelným stopem. Oči jsou hluboko posazené, tmavé, mandlového tvaru. Nos musí být černý. Hrudní končetiny jsou rovné, pánevní končetiny silné a svalnaté, vzhledem k plecím vyvážené, při pohledu zezadu rovnoběžné. Pohybuje se přímo, volně a čile. Ocas nese vzpřímeně.
Srst a barva srsti: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.
Péče: Má citlivou pokožku, v létě je dobré používat opalovací krém. Jinak nevyžaduje zvláštní péči. Drápy se udržují krátké.
Povaha: Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý, inteligentní a bystrý, se smyslem pro humor.
Vztah k dětem: K dětem má tento pes přátelský a láskyplný vztah, je však nutné děti poučit, co si mohou k psovi dovolit a co ne. Kontakt psa s malými dětmi by měl být vždy pod dohledem dospělé osoby, protože Jack Russell teriér si nenechá líbit nešetrné zacházení. Vzhledem k tomu je tohle plemeno vhodnější pro děti až nad 6 let.
Výchova: Jeho výchova nemusí být pro začátečníka jednoduchá. Potřebuje pevnou ruku, dostatek pohybu a přiměřenou zábavu. Přístup k tomuto psovi musí být trpělivý, nenásilný a klidný, přesto velmi důsledný. Stoprocentní poslušnost od něj nelze očekávat, vyžaduje silnou motivaci a porozumění.
Držení: Ideálním ubytováním pro tohoto psa je kombinace pobytu v bytě s rodinou a možností výběhu na zahradě. Zahrada však musí být zajištěna tak, aby z ní pes nemohl utéci, pokud by u něj zvítězily jeho lovecké pudy, vystavil by se tak nebezpečí. Co nejčastější kontakt s lidmi je pro něj nutností. Pokud zůstane sám a nemá dostatek zábavy ve formě různých hraček, najde si sám zábavu.
Pracovní využití: Je to lovecký pes, dnes ho už na honech nevidět často. Využívá se jako honič nebo norník. Díky medializaci je dnes většinou chovaný jako společník.
Hlídací využití: Nevítaného návštěvníka vždy ohlásí hlasitým štěkotem, ale nelze jej považovat za pravého hlídače.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Jack Russell teriér je temperamentní pejsek, který vyžaduje obrovské množstvo pohybu. Je v podstatě neunavitelný. Pokud je chován v byte, je nutné mu poskytnout možnost vyběhat se na každodenních dlouhých procházkách. Je ideálním společníkem na různé sporty, které mu poskytnou dostatek zábavy a pohybu.
Kynologie: Agility, aportování, frisbee, flyball, běh při kole.
Nejčastější nemoci: Luxace čéšky, hluchota, oční vady.
Zvláštnosti plemene: Vyskočí až do 5násobku své výšky a miluje hrabání. Slavní Jack Russell teriéři – Mailo ve filmu Maska. Eddie v televizním seriálu Frasier.
Příprava na výstavu: Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte jej stát ve výstavním postoji, perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.
Rady a doporučení: Je vhodnější pro zkušeného chovatele, nezkušeného dokážou přechytračit. Nejlepší je mu u aktivních lidí, kteří tráví hodně času pohybem nejlépe venku.
Výživa štěněte: Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Kompletní suché krmiva od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru.
Výživa dospělého psa: Strava v dospělém věku psa má vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Měla by být vybrána podle potřeb psa a podle jeho aktivit. Pohybově aktivnější pes potřebuje v potravě větší příjem energie, než pes, který se pohybuje málo.
Výživa starého psa: Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá již tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je třeba zvýšit příjem vitaminů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Je dobré psovi denní dávku rozdělit na několik menších dávek pro usnadnění trávení.