Yorkšírský terier (Jorkšírský terier, Yorkshire Terrier)
Základní charakteristika: Jorkšírský teriér je roztomilý pes, který je důvěřivý, ale i velmi odvážný a vyrovnaný. Je to živý a temperamentní pes, je hravý a přítulný, komunikativní a inteligentní.
Anglický název plemena: Yorkshire Terrier
Krajina původu: Velká Británie
Doba vzniku: 19. Století.
Původní využití: Lov drobných hlodavců.
Využití dnes: Společník.
Průměrná délka života: 14 let.
Hmotnost: 1,8 – 3,2 kg.
Výška v kohoutku: Feny i psi: 23 cm.
Plemeno: FCI III. – Teriéři. Sekce 1 – Toy teriéři.
Oficiální zkratka v ČR: YT
Číslo standardu: 86 / 1994 (Velká Británie)
Historie: Dříve byl psem loveckým, který se využíval k hubení drobných hlodavců. Pochází ze Skotska, do oblasti West Riding v Yorkshiru se dostal s tkalci a horníky, kteří jej chovali až později. Jiná varianta říká, že plemeno pochází přímo z Yorkshiru a Lancashiru. Mezi jeho prapředky patří například sky terrier, meltézáček a dandie dinmont teriér a další již neexistující formy teriérů. Název jorkšírský teriér vznikl až roku 1866, ovšem pes, který byl takto nazván se exteriérem výrazně lišil od dnešních jorkšírů. Jak se měnil vzhled psa, měnilo se i jeho využití. Z ryze loveckého psa se postupem času stal malý domácí mazlíček.
Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.
Celkový vzhled: Toto plemeno má malou a plochou hlavu. Nos je vždy černý. Oči jsou velikostně střední, tmavé a s inteligentním výrazem. Uši jsou malé, vztyčené, mají trojúhelníkovitý tvar a jsou pokryté krátkou, tmavou srstí. Krk musí mít pevný, vztyčený. Hrudník široký přiměřeně k ostatním částem těla, žebra jsou klenutá, hřbet rovný, silná bedra. Ocas je nesen mírně nad úrovní hřbetu, ideálně by měl být rovný.
Srst a barva srsti: Srst je na těle dlouhá a rovná, na hřbetě je až k ocasu rozdělena pěšinkou. Srst se nesmí vlnit, nesmí být huňatá, je lesklá a hladká a má hedvábnou strukturu. Barva srsti na hlavě je zlatá, na těle tmavá ocelová modrá. Struktura srsti tohoto pejska je podobná lidským vlasům, proto je jorkšírský teriér vhodný i pro alergiky a výhodu je taky, že nelíná.
Péče: Péče o srst je poměrně náročná, je potřeba ji zastřihovat a upravovat do fazonky, také pravidelně denně česat, aby se netvořily žmolky. Je nutné nejen kartáčování, ale i olejování a natáčení. Dobré je delší chlupy nad čelem svázat, aby pejskovi nepadali do očí. Potřebné je také pravidelné koupání a zastřihávání srsti na uších. Dlouhou srst však majitelé udržují většinou pouze k výstavním účelům, domácím mazlíčkům, kteří se výstav neúčastní, majitelé srst zkracují stříháním do přiměřené délky. Důležitá je také péče o uši, vnitřní zvukovod musí být udržován v čistotě a měly by z něj být odstraňovány uvolněné chlupy. Drápky psa se musí udržovat krátké.
Povaha: Jorkšírský teriér je čilý a inteligentní pes. Svou povahou je to typický teriér, má velké sebevědomí a nezalekne se ani větších psů ani vetřelců. Svého pána nadevše miluje a je mu velice oddaný. Věrný a přítulný je i k celé rodině. I k cizím lidem bývá příjemný, pokud jsou vítanými hosty a dají mu najevo svou náklonnost. S jinými psy vychází dobře, i když majitel by si měl dát pozor při seznamování s většími psy, protože jorki se těchto psů nebojí a neuvědomuje si svou trpasličí velikost, mohl by tedy být větším psem zraněn. Soužití s ostatními domácími zvířaty bývá bez problémů.
Vztah k dětem: Tento pejsek si s dětmi velmi dobře rozumí, a rád se účastní i jejich her. Je však potřeba děti upozornit, že pes není hračka, a že by jej neměly rušit ve chvílích, kdy chce odpočívat.
Výchova: Je velmi inteligentní a přizpůsobivý, rád se učí a hraje si. Z některých jedinců se mohou stát bázliví pejsci, co svědčí o nedůsledné výchově, kterou i takto malý pes potřebuje. Jorkšírský teriér je pes, kterého pro jeho trpasličí velikost je možné velmi snadno rozmazlit, proto je nutné ho od začátku důsledně usměrňovat.
Držení: Jorkšírský teriér je typický bytový pes.
Pracovní využití: Toto plemeno nemá žádné pracovní využití.
Hlídací využití: Jorkšírský teriér je velmi odvážný a ostražitý pes, na svou trpasličí velikost je přiměřeně ostrý, každou návštěvu vám velmi hlasitě ohlásí.
Pohyb a fyzické vlastnosti: Toto plemeno se vám přizpůsobí. Od přírody je však velmi temperamentní, proto je ideální zabezpečit mu mnoho pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.
Kynologie: Agility, aportování, obratnost.
Nejčastější nemoci: Tracheální kolaps, stomatitida a zubní kámen, hydrocefalus, luxace kolenní čéšky, aseptická nekróza hlavice femuru, kožní problémy, onemocnění dásní a chyby průdušnice.
Zvláštnosti plemene: Je to kurážný, zvědavý, sebevědomý a společenský pes, který se nebojí ani větších psů. I když podléhá módě, plemeno zůstává bojovné a odolné. Štěňata se rodí vždy černá, šedivění – probarvování nastává po narození a může pokračovat až do stáří, jeho původcem je gen, který se označujeme „G“.
Příprava na výstavu: U výstavního psa je každodenní péče o srst nutností. Majitel se musí seznámit s uměním, jak srst jorkiho balíčkovat. Je to velmi náročný postup natáčení srsti do velkého počtu papírových balíčků. Srst se balíčkováním chrání před poškozením a zacucháním a zajišťuje se její co největší možná délka. U některých jedinců můžeme vidět „botičky“ aby si pes drbáním nevyškubal srst a nezničil si tak svůj krásný vzhled. Chocholka na hlavě je nutné pečlivě sčesat a svázat ozdobnou mašlí nebo gumičkou.
Rady a doporučení: Jorkšírský teriér je ideálním společníkem, delší čas bez vás ho dělá nešťastným. Pejsek sice působí velice křehkým a nevinným dojmem, ale to nesmí být důvodem pro zanedbání jeho důsledné výchovy. Nikdy svého pejska netrestejte fyzicky, když bude zlobit, uchopte jej za volnou kůži v zátylku a trochu jím zatřeste – feny tak trestají svá mláďata, nebo jej zvedněte do výšky očí a tím mu dáte najevo vaši dominanci.
Výživa štěněte: V období růstu psa má strava prvořadý význam. Po úplném odstavení od matky je vhodné přejít na kvalitní suchou stravu pro štěňata. Důležité je složení krmiva, pokud je vyvážené, není již nutné její doplnění o vitamíny, minerály a proteiny.
Výživa dospělého psa: Když pes přestane růst, bývá považován za dospělého. V tomto období je vhodné přejít ze štěněčí stravy na stravu pro dospělé psy. Při výběru krmiva je nutné přihlédnout k velikosti a aktivitě psa. Vhodné krmivo přímo pro vašeho malého Jorkšírský teriér je navrženo speciálně pro specifické potřeby psů malých plemen.
Výživa starého psa: Starší pes má jiný životní styl než aktivní dospělý pes. Méně se hraje, více spí a nemá již tak velké nároky na množství a energetickou hodnotu přijímané stravy. Tyto změny vyžadují nové složení potravy, neboť krmivo pro aktivní psy by mohlo způsobit tloustnutí a zhoršení zdravotního stavu psa. Pro psy v tomto věku je vhodné podávat krmivo se sníženým podílem bílkovin a tuků.